• Listen to a special audio message from Bill Roper to the Hive Workshop community (Bill is a former Vice President of Blizzard Entertainment, Producer, Designer, Musician, Voice Actor) 🔗Click here to hear his message!
  • Read Evilhog's interview with Gregory Alper, the original composer of the music for WarCraft: Orcs & Humans 🔗Click here to read the full interview.

How to set every level Exp are same rate

Status
Not open for further replies.
Level 13
Joined
Oct 27, 2008
Messages
1,176
As in EXP needed?
Well for EXP Reqed you....
Advanced > Gameplay Constants >
Hero XP Required (Section)
Hero XP Required - Constant Factor = Whatever you want your EXP required to go up by
Hero XP Required - Precious Value Factor = Leave this at 1.00
Hero XP Required - Table = 100 or whatever you want the starting EXP required to be to get to lvl 2

To change EXP from creeps I believe that is same thing but in the
Hero XP Gained (Section)
Hero XP Gained - Normal, Table = Set whatever you want the creeps to give you as EXP (I think every integer after the first one is +1 Level)

Another way to do EXP if you want a random amount per kill is
 
Level 12
Joined
Apr 16, 2010
Messages
584
Advanced > Game Constants > Hero XP Gained and change the values you need
Don't know exactly what you need...
Formula
5.1 Formula Used?

A formula is used to calculate the experience required. At N level, it requires it's previous experience required at N-1 level.

a = Previous Value Factor
b = Level Factor
c = Constant Factor
XP for level N = ((XP for level N - 1) * a) + (N * b) + c

or :

Æ’(N)=((f(N-1)-1)*a)+(N*b)+c


Example for basic values for melee games :

a = 1.00
b = 100
c = 100

Level 1 = 0
Level 2 = ((Level (1-0) Exp)*1)+(1*100)+100 = 0+100+100 = 200
Level 3 = ((Level (2-1) Exp)*1)+(2*100)+100 = 200+200+100 = 500
Level 4 = ((Level (3-1) Exp)*1)+(3*100)+100 = 500+300+100 = 900
Level 5 = ((Level (4-1) Exp)*1)+(4*100)+100 = 900+400+100 = 1400
Level 6 = ((Level (5-1) Exp)*1)+(5*100)+100 = 1400+500+100 = 2000
Level 7 = ((Level (6-1) Exp)*1)+(6*100)+100 = 2000+600+100 = 2700
Level 8 = ((Level (7-1) Exp)*1)+(7*100)+100 = 2700+700+100 = 3500
Level 9 = ((Level (8-1) Exp)*1)+(8*100)+100 = 3500+800+100 = 4400
Level 10 = ((Level (9-1) Exp)*1)+(2*100)+100 = 4400+900+100 = 5400
Original thread [self="http://world-editor-tutorials.thehelper.net/cat_usersubmit.php?view=44516"]here[/self]
 
Level 13
Joined
Oct 27, 2008
Messages
1,176
If he/she is talking increasing the EXP req rate the same every level that would be
Advanced > Gameplay Constants >
Hero XP Required (Section)
Hero XP Required - Constant Factor = Same as Start Value
Hero XP Required - Precious Value Factor = Leave this at 1.00
Hero XP Required - Table = ### (Start Value)
 
Status
Not open for further replies.
Top